23 Ekim 2012 Salı

twitter yeni profil nasıl yapılır

twitter yeni profil nasıl yapılır
Nasıl yapacağım? 
Twitter’da, ayarlar menüsü üzerinde, tasarımsekmesini açıyoruz. Bu sekme içinde “Tasarımları Kişiselleştir” bölümünün altında “Header”bölümüne geliyoruz. Yandaki butona “Change Header” basıp, profil banner resmimizi yüklüyoruz. Hepsi bu kadar artık, Twitter profilinize girdiğinizde, yeni halini görebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, Twitter default olarak yüklenen resmin üzerinde siyah bir renk atıyor. Koyu renkli fotolar kullandığınız zaman pek belli olmayacaktır. Fakat beyaz arka planlı bir resim yüklerseniz beyazdan siyaha doğru bir açılma görebilirsiniz
Twitter’da, ayarlar menüsü içerisine bir de“Bileşenler” sekmesi geldi. Bu sekme içerisine girip, sağ tarafta “Yeni Oluştur” butonuna basarsanız, web sitelerimiz için kullanacağımız “Widget” (araçlar) ortaya çıkıyor. Bu araçlar içerisinde : Tweet akışınız, Favoriler, Listeler, Arama başlıkları eklenmiş. Dilerseniz, bir web sitesi içerisinde Tweet’lerinizin akışını sağlamak için bileşen oluşturabilirsiniz. Ya da Favorileriniz veya Listelerinizin görüntüleneceği bir bileşen oluşturmak mümkün. Aynı zamanda “Ara”bölümünde bir hastag, ya da bir kelime arama sonuçlarını web siteniz içerisinde kullanabilmek için bir bileşen oluşturmak mümkün hale gelmiş.
Bu sayede, farklı projelerde farklı şekilde kullanabileceğimiz gelişmiş araçlar ortaya çıkıyor. Ayarlarını yaptıktan sonra birkaç saniye içerisinde bu bileşenlerin kodunu alarak dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Özellikle de markalar yapmış oldukları yarışma, kampanya veya etkinlikler için bu bileşenleri projelerinde kullanabileceklerini düşünüyorum.

Bugün Twitter CEO’su Dick Costolo profil sayfalarına odaklı yeni tasarımı ve iPad güncellemesini tanıttı. Amerika’nın popüler sabah programı TODAY Show’da canlı yayında “önemli değişiklikler”den bahseden Costolo yeni tasarım ile marka etkileşimini artıtmayı ve iş modelini geliştirmeyi amaçlıyor.
140 milyonu geçen kullanıcı, günde 340 milyon tweet, 8 milyar dolarlık piyasa değeriyle Twitter iş modelini geliştirmeye devam ediyor. Şirketin blogunda yapılan açıklamada “bugünden itibaren yeni profil sayfaları sayesinde Twitter’daki varlığınızı daha anlamlı hale getirebileceksiniz. iPad, iPhone ve Android uygulamalarından veya  twitter.com’dan yükleyeceğiniz yepyeni başlık fotoğrafı tweetlerinizin üstünde yer alacak ve profilinizi gören herkese kendinizi anında, heryerden daha iyi ifade edebileceksiniz” ifadesi kullanıldı.
iPhone, iPad ve Android’de profili daha sade hale getiren başlık fotoğrafının dışında ayrıca twitter.com’dan bir arka plan fotoğrafı da eklenebiliyor.
Yeni profil tasarımının nasıl göründüğünü merak ediyorsanız  @TODAYshow ve NBC’nin hesabı olan@BreakingNews profillerini  inceleyebilirsiniz. Yenilenen iPad uygulamasına da bu linkten ulaşabilirsiniz.