5 Aralık 2012 Çarşamba

Maya Takvimi Kehaneti: 21 Aralık 2012′de Neler Olacak ?

Maya Takvimi Kehaneti: 21 Aralık 2012′de Neler Olacak ?


21 Aralık 2012 yaklaşadursun maya takvimiyle bağlantılı olan dünyanın sonu kehanetleri ve kaos teorileri aldı başını yürüdü. Bu tarih post-modern kültür insanının inanmak istediği şeylerden biri mi yoksa herhangi mantıksal bir temele dayanmakta mı ? İşte aradığımız bu. Öncelikle 21 Aralık 2012 tarihi, maya takviminin sonu değil, döngüsel uzun sayım takviminin 13 baktumdan oluşan kısımının son günüdür. Yani zamanın sona ermesi veya maya takviminin sona ermesi gibi bir durum yok. Ancak 13. baktumun bu son gününde (ki 21 Aralık gündönümüdür: güneşin dünyaya en uzak olduğu an) yeni çağa geçecek olan insanoğlunun bir felaket yaşayacağına inanılıyor. Tabii bu felakete yönelik çeşitli teoriler var. Ayrıca diğer bir kısım görüş de bu tarihte insanlığın büyük bir atılım yapacağına inanıyor. Bazı kaynaklarda bu tarih foton çağına geçiş olarak adlandırılmakta.

Dünyanın sonu ile ilgili senaryolar: gerçekleşecek olan solar maksimum (güneşin 11 yılık rutin patlama seyri) ; Dünya ile galaksinin merkezindeki kara delik arasındaki etkileşimi, Dünya’nın astreoid gibi bir nesne veya Nibiru gezegeniyle çarpışmasını  içerir.

Marduk Teorisi: Marduk gezegeni 36 milyar km. uzaklıkta olduğuna inanılan ve 3661 yılda bir dönerek dünyaya yakın geçiş yaptığı iddia edilen efsanevi bir gaz gezegendir. Teorilere göre bu gezegen 21 Aralık 2012′de dünyaya çarpacak veya yakınından geçerek bazı değişikliklere yol açacak (çekim etkisinden gelgit, yanardağ -thera- patlamaları gibi). Bu teoriyi savunanlara göre Marduk gezegeni daha önce de dünyaya uğradı ve uğradığı zamanda nuh tufanı yaşandı.
Timewave Teorisi: Manyetik etkilerin bir noktada birleşmesi teorisi. Buna göre gezegenlerin çekirdek kaynaklı manyetik alanları bozulduğunda, dünya üzerindeki tektonik hareket bozulabilir, uydular yörüngeden çıkabilir. Bu teoriye göre 21 Aralıkta manyetik alanda değişme olabilir.
Uzaylılarla temas: Examiner.com’daki bir yazıya göre bu tarih insanlığın uzaylılarla tanışacağı (veya onlar tarafından istila edilebileceği) bir tarih olabilir.

Maya takvimi neden önemseniyor ? 

Maya uygarlığı genel olarak çağının ötesinde olduğundan çoğu zaman uzaylılarla etkileşim içinde görülmüşlerdir. Ancak maya takviminin önemsenmesinin asıl nedeni Mayaların astronomi alanındaki mükemmele yakın tahminleridir. Ay ve gezegenlerin hareketleri, güneş tutulmaları ve belkide en önemlisi bugünkü modern astronomi hesaplamalarıyla bilinen “Venüs yılı”nı (synodic period) daha o zamanda hassas bir biçimde saptayabilmeleridir. Mayalar’ın 584 gün olarak hesapladıkları Venüs yılı günümüzde 583.92 gün olarak saptanmıştır.
Not: Kehanetin 2 yıl içinde gerçekleşeceğine dair söylentiler de var. 2012 – 2014 arası.


Maya Kehanetinin Popüler Kültüre Etkisi  

  • Mayaların Kıyamet kehaneti üzerine bir çok belgesel çekilmiş  ve kitap yazılmıştır. History Channel (Tarih Kanalı TV) teorilerle ilgili: Decoding the past, End of days (2006), Last Days on Earth (2006), Seven Signs of the Apocalypse (2007) ve Nostradamus 2012 (2008) belgesellerini çekmiştir.
  • Ayrıca Discovery Channel “2012 Apocalypse” adlı 2009 belgeselinde 2012 yılında olabileceklere yer vermiştir. Bu belgeselde büyük fırtınalar, kutuplardaki manyetik alan sorunları, süpervolkan patlamaları, depremler gibi olayların yaşanılacağına ihtimal verilmiştir.
  • Ayrıca Dan Brown’un The Lost Symbol isimli kitabı da maya kehanetiyle ilişkilendirilmektedir.
  • Lars von Trier’in 2011 yılı yapımı Melancholia adlı filminde bu konuya göndermeler içeren sahneler bulunmaktadır. Dünya ve güneşin yaklaşması.
Sonuç: Şuan için NASA veya herhangi bir gözlem evinden olası bir tehlikeye yönelik açıklama yapılmamıştır. Arkeologların da belirttiği gibi bu son gün, insanlık için bir dönemin son günü veya geçmişe yönelik bir güne gönderme olabilir. Kesinlikle kıyamet olarak algılanmaması gerekir.
Bir sürü insan kıyametin geleceğine inanıyor, belki de modern hayatın rutininden sıyrılıp gerçekten heyecanlı bir şeyler yaşamak istedikleri içindir tüm bu olanlar. Benzer insanlar takvimlerin rakamlarının aynı olduğu günlerde de özel bir şeyler olmasını beklediler (bkz. 11.11.11) 21 Aralık 2012 geride kaldığında başka bir gerisayıma katılacaklar şüphesiz.